Készítsünk házi sajtot!
Milyen tanácsokat is adott a magyar házi gazdasszonyoknak 1820-ban Nagyváthy János könyvének „A Fejőstehenekkel való bánásról és a Vajtsinálásról” című fejezetében?
„A tejből a Háziszükség elősegéllésén kívül három nevezetes haszna lehet a Gazdasszonynak: 1. a tejjel, és tejfellel 2. a vajjal 3. a sajttal való kereskedés. A Sajtsinálás azonban több munkát kívánván, a mellyre a gazdasszony rá nem ér, több darab Tehenei mellett jobb, ha majorost tart, és a Sajtozást arra bízza.”
Manapság, ha nincs is tehenünk, házitejhez azért hozzájuthatunk. Nagyobb mennyiségre lenne azonban szükségünk, hogy a megaludt tejből tejfölt nyerjünk -milyen szépen megmagyarázza a szó, mit is kell tennünk – ha lefölözzük. Hérodotosz írt először arról, hogy a szkíták lótejből vajat készítettek, Pliniustól tudjuk, hogy a rómaiak is éltek vele, hiszen a tejföl folyamatos mozgatásával hosszabb idő alatt, de tulajdonképpen egyszerű munkával áll össze a vaj. A célszerszám, a köpülő nem tartozik a háztartások alap felszereléséhez, így nagy valószínűséggel vajat sem fogunk otthon készíteni, a harmadik haszon azonban, bár a tanácsok szerint éppen ez a legbonyolultabb, mégis elérhető számunkra. Nem oltóanyaggal kezelt „valódi” sajtot tudunk előállítani, hanem ecetet vagy citromlevet öntünk a felforralt tejbe. A munka menete roppant egyszerű: felforralunk 2 liter házitejet, majd 2 evőkanál savanyító anyagot öntve hozzá, addig kevergetjük, amíg a túró és a savó szétválik. A túrót szűrőn, laza szövésű vásznon (gézen) alaposan kicsöpögtetjük, majd sózzuk, és következik az ízesítés sokféle módja. Így tavasszal a zöldféléket kívánja a szemünk és a szervezetünk is, jöhet az apróra vágott snidling, a kakukkfű, a rozmaring, a zsálya, petrezselyem, zeller, a bazsalikom, oregánó, de a csalán és a fiatal pitypanglevél is különleges ízt ad. A tavaszi természet gazdagsága határtalan, szárnyalhat a fantáziánk! A kedvünkre ízesített masszát csinos formákba nyomkodjuk, és türelemmel várunk egy kis ideig, hogy a sajtunk átvegye a friss füvek ízét, zamatát. Hűtőszekrényben 1 hétig is tárolhatjuk, ha nem fogy el hamarabb…