A nagy múltú település a török időkben teljesen elpusztult. Az 1700-as években történt újratelepítés után, mint Csabacsűd -puszta a szentandrási uradalom része lett.
Hunya
A település és környéke a legrégibb időktől folyamatosan lakott hely volt, avarkori házak nyomát, és három Árpád-kori falu emlékeit is megőrizte földje.
Kardos
A tanyavilágból lett falu egykor Szarvas külterületét képezte. Az ide települt lakosok nagy része szlovák volt, akik a Felvidékről érkeztek.
Kétsoprony
Már az Árpád-korban kétféle Sopronyt említenek a források, a név a Sopa = karám, fészer, szín jelentésű ószláv szóból eredhet.
Murony
A 13. században már létező, Szent Miklós tiszteletére szentelt templomának maradványait a település legmagasabb pontját tárták a régészek, a templomot övező sírokkal együtt.
Örménykút
A település közigazgatási határán belül 77 régészeti lelőhely jelzi, hogy a szkítáktól a szarmatákon át Attila nagykirály hunjai, majd az avarok népe is alkalmasnak találta a helyet megtelepedésre.
Kondoros
Kondoros a Békési síkon fekszik, ez a földrajzi kistáj 1250 km₂ területű, az Alföld nevű nagytáj része. A vidék természetes növénytakarója eredetileg erdős-ligetes sztyeppe volt, a szabadon kanyargó vadvizek, a folyók menti ligetes erdők, a nagy vízjárta rétségek világa.
Kamut
Határában két Árpád-kori templom maradványai is előkerültek. 1295-ben Kamut, 1515-ben pedig Kiskamut néven történt említése.