5553 Kondoros, Kossuth tér 5.

+36 20 483 4359

info@feherliliomnepfo.hu

Hétfő-Szombat 09:00-19:00, Vasárnap 10:00-18:00

Hero indexkép

Murony

Leírás

A 13. században már létező, Szent Miklós tiszteletére szentelt templomának maradványait a település legmagasabb pontját tárták a régészek, a templomot övező sírokkal együtt. A középkori falu a mai Murvahely nevű külterületen feküdt, a Békési várhoz tartozó jobbágyfalu lehetett. A török időkben lakosai elmenekültek, ám néhány év múlva vissza is tértek. A 17. századtól említik pusztaként, Békésföldvár néven. Muronytól Ny-ra található az a rejtélyes, árokkal körülvett, ma már alig kiemelkedő halom, mely ma is ezen a néven szerepel a térképen. A közelében lévő két kisebb halommal együtt ismeretlen keletkezésének ideje. A környék a 19. század végén került a Jantyik-család kezelésébe, akiknek sírboltja a katolikus temetőben áll. 1861-ben egy kápolnát emeltek Szűz Máriának ajánlva, Jantyik Mátyás festőművész pedig, aki egy ideig itteni birtokán  élt, festőműhelyt épített. A 20. század elején több család is letelepedett a mai falu területén,  az ő összefogásukból született az I. világháborúban elesettek emlékét őrző harang. 1932-ben már két tantermes iskola is működött itt. Murony 1950-ben vált külön Békéstől, és indult önálló fejlődésnek. Nevezetességei közé tartozik a már említett kápolnán kívül a 2002-ben felszentelt új Szent Anna templom, melyet az 1942-ben épült, de rossz állapota miatt lebontott egyház helyén létesítettek. Békés megyei viszonylatban jelentős az az erdőállomány, mely lehetővé tette a környéken egy 230 holdas vadaspark kialakítását, központjában a Bélmegyeri-vadászházzal.

Típus

Túra

Nyitvatartás

Korlátlan

Kapcsolat

Hasonló látnivalók

Látnivaló indexkép

Csabacsűd

A nagy múltú település a török időkben teljesen elpusztult. Az 1700-as években történt újratelepítés után, mint Csabacsűd -puszta a szentandrási uradalom része lett.

Látnivaló indexkép

Hunya

A település és környéke a legrégibb időktől folyamatosan lakott hely volt, avarkori házak nyomát, és három Árpád-kori falu emlékeit is megőrizte földje.

Látnivaló indexkép

Kardos

A tanyavilágból lett falu egykor Szarvas külterületét képezte. Az ide települt lakosok nagy része szlovák volt, akik a Felvidékről érkeztek.

Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal